Column: Waar kan of mag ik eigenlijk de as verstrooien?
De dag van de crematie is geweest. Volgens de Nederlandse wet duurt het daarna minimaal 30 dagen voordat je als nabestaande de as kan ophalen. We krijgen steeds vaker de vraag wat je kan en mag doen met de as. Eén van die mogelijkheden is as verstrooien.
Belangrijkste regel: je hebt altijd toestemming nodig van de eigenaar van de grond. Voor het verstrooien in eigen tuin is dat dus geregeld en bij crematoria in de regio zijn de strooivelden daarop ingericht (altijd op afspraak).
As verstrooien in de natuur?
Tegenwoordig zien we, dat as verstrooiing in de natuur steeds populairder wordt. Vooral het bos is een geliefde strooiplek. Echter as verstrooien mag daar niet altijd. Veel gemeenten en eigenaren van landgoederen hanteren een gedoogbeleid. Maar in gebieden van Natuurmonumenten is het gewoon illegaal, omdat de natuur soms te kwetsbaar is voor de as of ongeschikt vanwege bijvoorbeeld maaiwerkzaamheden. Staatsbosbeheer wil graag meedenken en aan de wensen van nabestaanden tegemoet komen en hebben daarom een aparte afdeling ‘Natuurlijk Herdenken’. In overleg met de boswachters wordt dan gekeken wat wel en niet kan.
As verstrooien op het water?
Ook uitstrooien op het strand is niet toegestaan; wel op meer dan 3 zeemijlen vanaf de kust. Soms knijpen exploitanten van strandpaviljoens wel eens een oogje dicht. Misschien is het handiger om een vaart bij één van de rederijen te boeken om zo de as op zee of op binnenwateren (als rivieren of meren) uit te strooien.
Ritueel
Het verstrooien van de as is, na de crematie, nog een afscheidsmoment. Daarbij passen ook mooie woorden of nog eens luisteren naar muziek. Vaak kiezen familie hiervoor een speciale dag uit, bijvoorbeeld de trouwdag of verjaardag. Nog wel een praktische tip: denk bij het uitstrooien aan de windrichting 😉
© Eclips Uitvaarten, januari 2025